Kontrplak Çeşitleri

Kontrplak, yoğun olarak inşaat sektöründe kullanilan bir orman ürünüdür kontraplak. Suya dayanıklılığı ve yüksek mukavemeti bu sektör için önemlidir. Özellikle beton kalıplarının hazırlanmasında kullanılır. Brüt kalıp olarak da nitelendirilen sıvasız kalıp sistemleri için çok uygun bir malzemedir.

Kontraplak ağaç tabakalarından oluşan bir paneldir. Çok iyi mekanik dayanıklılığa sahip olmasına karşın hafif olan bir malzemedir. Katman sayısı genelde tek sayı olacak şekilde üretilir. Dış katmanlar genellikle panelin uzun ölçüsüne paralel yöndedir. Birbirini izleyen katmanlar birbirine dik olacak şekilde yapıştırılır. Bu üretim şekli direnci artıran titreşimle oluşacak şok etkilere karşı koyan bir yapıdır.

Kontraplak, birbirine çapraz şekilde sıralanmış ve fenolik reçine yapıştırıcı ile yapıştırılmış ince katmanlardan oluşan bir ahşap paneldir. Bir kontraplak panel 1.5-3.2 mm kalınlığında en az üç katmandan oluşur. Katmanların çapraz dizilmesi, birbirini takip eden katmanların lif yönlerinin 90º açı oluşturması anlamına gelir.Bir panelde daima tek sayıda katman bulunur, böylece her iki yüzeyde lif yönleri paralel olacaktır.

Masif ahşaba göre aynı kalınlıktaki tahtalardan daha sağlamdır.Çekme ve şişme olasılığı hiç yoktur.Üretiminde daha fazla ahşap daha az kimyasal kullanılır.Doğal ahşap görünümü elde edilir, yüksek mekanik özellikleri vardır,çivi ve vida tutma yeteneği yüksektir.Ortalama asgari oranda zararlı emisyon ve partiküller yayıldığından, bir sanayi ürünü olarak insan sağlığına zararı yoktur.

  • Kavak Kontrplak
  • Kayın Kontrplak
  • Huş Kontrplak
  • Çam Kontrplak
  • Marin Kontraplak