MDFLam

MDFLam

MDF-Lam  (Melamin Kaplı MDF) Yüzeyi renk vermek, yanmaz ve su geçirmez hale getirmek üzere, emprenye makineleriyle melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek dekor kağıdıyla kaplanmış ham mdf levha mdflam olarak adlandırılır.

MDF Lam

Zengin desen ve renk çeşitleriyle yaşadığınız tüm mekanların dekorasyonunda, mutfak, banyo ve modüler mobilya üretiminde tercih edilir ve beğeni ile kullanılır. Özel reçetelerle üretilen melaminli reçinelerle emprenye edilen dekor kağıtları MDF levha üzerine yüksek basınçlı preslerde preslenerek MDF-LAM üretilir.

Emprenye esnasındaki kimyasal işlemler sayesinde, çizilmeye, yanmaya ve suya dayanıklı bir yüzey elde edilir. MDF-LAM, günün moda desen ve renklerinden oluşan zengin ürün yelpazesi ve yüksek kalitesiyle Türkiye’de ve dünyanın bir çok ülkesinde pazara sunulur ve büyük bir beğeni ile kullanılır.

Renk ve Desen Kartelası
08 mm 2100 * 2800 08 mm 1830 * 3660
12 mm 2100 * 2800 12 mm 1830 * 3660
18 mm 2100 * 2800 18 mm 1830 * 3660
25 mm 2100 * 2800 25 mm 1830 * 3660
30 mm 2100 * 2800 30 mm 1830 * 3660

Dayanıklı ve şık yapısı dışında seri üretime uygun olması nedeniyle MDFler sadece mutfak ve banyoda değil başka mobilyalarda hatta ofis mobilyalarında da kullanılmaktadır. Bununla beraber lazer kesim MDFler üzerinde tatbik edilebilmektedir. Bu ise malzemenin daha cazip hale gelmesini sağlamaktadır.

Çok çeşitli işlemler uygulanan Ham-MDF, evdeki mobilyalar için ahşap görünüme sahip olarak üretilebilmektedir. Böylelikle şık bir görüntü sunmaktadır.

Aynı şekilde Ham-MDF, astar ve macun üzerine boya atılarak renklendirebilir. Astar ve macun boyanın çok daha sağlam olmasını sağlamaktadır. Yine modern ve şık tasarımlarla ofis mobilyaları yapılan MDFler, başka malzemelere kıyasla daha hafif ve kibar görüntüye sahiptir.

MDF’ler benzer bir malzeme olan suntaya göre biraz daha pahalıdır. Ama uzun vadede suntadan veya farklı bir malzemeden çok daha hesaplı olduğu görülmektedir. Zira MDF’ler uzun yıllar kullanıma uygundur.

  • Sunta Mdf ye göre daha uygun fiyatlıdır.
  • Mdf Suntalam malzemesine göre çok daha sağlamdır.
  • Sunta nem, rutubet ve suya dayanıklı değildir. Mdf ise suntaya göre daha dayanıklıdır.
  • Sunta renk seçenekleri mdf ye göre daha sınırlıdır.
  • Sunta üretim aşamasında dikkat edilmez ise  çabuk deforme olmaktadır. Mdf kolay kolay deforme olmaz.
  • Sunta malzeme ile yapılmış mobilyalar mdf mobilyalara göre daha hafiftir.
  • Sunta malzemelerde kenar bantlar çekilirken çok dikkat edilmelidir. Çabuk şişme yada kabarma yapabilir. Mdf ürünlerde ise çok fazla şişme ve kabarma olmaz.
  • Sunta yada Mdf malzemeden mobilya yaptıracaksanız kesinlikle standartlara uygun üretildiğine dair belgeleri isteyin.
  • Sunta lam malzeme ise lamine edilmiş suntadır. Bu nedenle sunta lam suya biraz daha dayanıklıdır.